Rio Tinto ulaže u veliki čileanski litijumski projekt

Čileanski državni bakarni div Codelco u ponedeljak je objavio partnerstvo s britansko-australskim rudarskim društvom Rio Tinto za vađenje litijuma iz slane ravnice koja sadrži druga najveća svetska nalazišta tog cenjenog metala.

Rudarske kompanije se bore kako bi došle do litijuma, ključnog sastojka u baterijama električnih automobila i pametnih telefona.

Argentina, Bolivija i Čile zajedno čine takozvani litijumski trougao, u kojem se nalazi 60 posto svetskih nalazišta tog metala, prema podacima Američkog geološkog zavoda (USGS).

Slana ravnica Maricunga u severnom Čileu druga je po koncentraciji litijuma u slanoj vodi, odmah iza slane ravnice Atacama na granici Čilea s Bolivijom.

Codelco, najveći svjetski proizvođač bakra, izjavio je da će Rio Tinto uložiti 900 miliona američkih dolara kako bi stekao 49,99 posto udela u zajedničkom poduhvatu pod nazivom Salar Maricunga SpA.

Sam Codelco bi zadržao kontrolni udeo od 50,01 posto, dodaje se.

Čile je drugi najveći svetski proizvođač metala nazvanog „belo zlato“, nakon Australije.

Trenutno, sav litijum u Čileu dolazi iz slane ravnice Atacama.

Čileanski predsednik Gabriel Boric pokrenuo je 2023. godine plan za povećanje proizvodnje razvojem javno-privatnih partnerstava za iskorištavanje drugih nalazišta.

Predsjednik uprave Codelca Maximo Pacheco rekao je da je novi pothvat, koji bi trebao biti dovršen do kraja marta 2026., deo strategije diversifikacije kompanije.

S prisutnošću u 35 zemalja, britansko-australska multinacionalna kompanija Rio Tinto drugi je najveći rudarski konglomerat na svetu nakon australijskog BHP-a.

Već ima udjele u litijumskim projektima u Argentini i Srbiji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *