DOGOVOR U VODENICI: Susret ministra i vodeničara u Kumovoj vodenici

„Idemo u novi program, program pokretanja privrednih aktivnosti na selu. Država Srbija je tu i obezbedićemo novac. Predsednik Republike Aleksandar Vučić je, prilikom  polaganja zakletve, ponovio opredelјenje da se velika pažnja posveti selu i ta politička volјa je presudna. Uz nas su i struka i nauka. Treći činilac je lokalna samouprava – lјudi koji rade za svoja sela i koji su na terenu. Samo zajedno možemo da pravimo pomake“ izjavio je ministar za brigu o selu Milan Krkobabić na susretu sa Društvom vodeničara Srbije u Kumovoj vodenici u Lajkovačkom selu Markova crkva.

Primer starog zanata je vodeničarstvo, sa viševekovnom tradicijom iz vremena Nemanjića. Prema podacima iz 1867. godine, kod nas je bilo 7.125 vodenica, a podaci Društva vodeničara Srbije govore da je 1948/49 godine u Srbiji bilo nešto više od 7.500 vodenica. Danas ih ima značajno manje, ali se mnogi vraćaju ovim tradicionalnim mlinovima na vodi, u kojima se prerađuju žitarice i proizvodi integralno brašno posebnog kvaliteta.

Obrativši se velikom broju članova Društva vodeničara i okuplјenim meštanima, Krkobabić je naglasio da je obnova i stavlјanje u funkciju starih vodenica u Srbiji višestruko koristan projekat: „Vodenice potočare kao osoben deo materijalne kulture Srbije, pored egzistencijalnog, imaju i istorijski i socijalno-društveni značaj. Danas vodenice potočare mogu da imaju vidlјiv značaj u okviru seoskog turizma. Posebno su poželјne za melјavu žitarica jer ne zagađuju okolinu i ne troše električnu energiju. Valјa ih obnavlјati tamo gde su bile odvajkada. Vodenice su geostrateški veoma značajne zbog mogućnosti proizvodnje brašna i u vanrednim okolnostima i kriznim situacijama“. istakao je Krkobabić.

Milan Pavlović, suvlasnik Kumove vodenice u Markovoj crkvi i predsednik Društva vodeničara Srbije, navodi da su vodenice potpuno ekološke tvorevine, savršeni spoj prirode i čovekovog izuma, lјubavi i upornosti da se opstane. One, pored proizvodnje kvalitetnog brašna od celog zrna žitarica, mogu da budu izazov za duži boravak turista za šta je potrebno u blizini vodenice izgraditi i adekvatno opremlјene turističke objekte.

Neformalnom skupu u Kumovoj vodenici prisustvovao je i akademik Dragan Škorić koji je izjavio da bi, po uzoru na ovu, trebalo obnoviti sve stare vodenice potočare u Srbiji i staviti ih u funkciju egzistencije seoskog stanovništva i turizma.

Predsednik opštine Lajkovac Andrija Živković zahvalio je ministru na poseti i izjavio da ga raduje što je država prepoznala značaj sela, kao i starih zanata, onih koje čuvaju tradiciju ali imaju i značaj za egzistenciju lјudi u seoskim sredinama.

U oblasti obezbeđivanja egzistencije na selu, pored već uspešnih programa obnove zadrugarstva i dodele praznih seoskih kuća, Ministarstvo za brigu o selu priprema  novi program koji će imati za cilј pokretanje privrednih aktivnosti na selu –  stare i nove zanate, trgovinske i uslužne delatnosti, seoski turizam i slično.

Ministar Krkobabić je sa svojim saradnicima obišao i obližnju Sretenovića vodenicu, gde se nalazi i valјarica sukna, jedina u Srbiji. (B.G.)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *