Finansijska pozicija države VI 2012

U junu je neto pozicija države u domaćem finansijskom sektoru pogoršana za 33,7 milijardi dinara. U odnosu na jun prošle godine pogoršanje je iznosilo 110,7 milijardi, a u odnosu na jun 2008. godine 274,6 milijardi dinara.

Neto dug države na kraju juna iznosio je 142,5 milijardi dinara, pri čemu su neto potraživanja od NBS iznosila 98,7 milijardi, a neto dug bankama 241,3 milijardi dinara.

Pre 4 godine, pred formiranje vlade država je bila neto poverilac u iznosu od 132,1 milijardi dinara, jer su neto potraživanja od NBS iznosila 107,9 milijardi, a od banaka su bila 24,2 milijarde dinara.

Pogoršanje pozicije u junu za 33,7 milijardi dinara, u odnosu na kraj maja, bilo je posledica smanjivanja depozita kod NBS za 19,6 milijardi, i povećavanja deviznog duga bankama za 10,4 milijardi i dinarskog za 5,3 milijardi, uz rast depozita za 1,7 milijardi dinara.

16 komentara

  1. Nije to nista u poredjenju sa onim sto nas ocekuje u poslednjem kvartalu. Ovo je bio kontrolisan pad u izbornim okolnostima a sada ce nastupiti „slobodan pad“.
    Problem je sto Nikolic ,Jorgovanka ali koliko vidim i dobrana vecina parlamenta ukljucujuci cak i ekonomiste iz DS uopste nisu svesni sta su zapravo ucinili sa ovom papazjanijom od NBS…Za URS (G17) me ne cudi, oni su ekonomski kokanjasi…
    Jednostavno njihovo znanje i saznanje ne seze dotle da bi mogli sagledati posledice ovog sto su ucinili ..

    Investitor koji se ranije dvoumio ,sada je nacisto sa tim sta treba ciniti i za ocekivati je veliku dislokaciju kapitala iz Srbije. Odmah nakon zavrsetka odmora pocinje „seoba“ a banke pocinju „prazan hod“…
    Ostaje da se vidi da li ce ,na jeziku brzi, Mladja da im sirom otvori velika vrata ukidanjem zakona o dev.poslovanju ??

    A onda pocinje plac Srbije i trazenje novog Arsenija Carnojevica…

  2. „Jednostavno njihovo znanje i saznanje ne seze dotle da bi mogli sagledati posledice ovog sto su ucinili ..“
    A sta su ucinili? Budi ljubazan pa nam objasni.

    • Oborili rejting drzave ,koliko danas, poljuljali poverenje i pokazali da sustinski ne razumeju makroekonomiju i poziciju Srbije u finansijskom svetu. Ukratko.
      Pomogli kolebljivim investitorima ( a to je najplasljivija sorta) da odustanu ako su mislili ili da izlaze ako su vec usli.
      Soskic je morao da ostane na poziciji guvernera jos godinu ili dve i to je aksiom a ako bi nova vlada stvarno umela i zelela da promeni makroekonomski kurs onda je taj zakret morao da se napravi dosta siroko i to postepeno u narednoj godini. Tek tada je trebalo klati vola zbog tri kila mesa.
      Ovako je zbog namestenja i obecanja drugarici produbljen kanal u koji jos vise utice voda i pravi se jos veci glib.Sve zbog neznanja,nerazumevanja i puke budalastine.
      Jos vise plasi najava i saveti nekih ekonomista o zauzimanju novog kursa NBS a posebno naseg drugara Gorana Nikolica za kog verujem da ga je potkacila suncanica ili mediji ne prenose dobro to sto je rekao..

      Uglavnom da bi sanirali budzet krenuce se u expanziju poreskih stopa i akciza sto ce produbiti nelikvidnost, ,podici kurs ( odokativno 130-140) istovremeno usled uspostavljanja nestabilnosti i nepovrenja na trzistu doci ce do pojacanog odliva kapitala ( odokativno dve -tri milijarde eura) sto ce navesti NBS da reaguje verovatno zakivanjem kursa kao losim resenjem od seta losijih.. (inflacija debelo dvocifrena)
      Eto to su ucinili ,napravili nemogucu situaciju.
      Naravno bice u medjuvremnu raznih mudrolija tipa..dal prodati ovo ili ono i posto ,pa Rusi ,pa Kinezi ,pa Bogicevic u Kosmosu pa svi u kosmosu…

      O tome da se u trecoj nedelji postojanje vlade ne zna ko je vodi treba otvoriti posebnu polemiku…Dinkic izjavama rusi poverenje sto pokazuje da premijer Dacic ne zna o cemu se tu uopste radi dok istovremeno Vucic kao hobotnica osvaja ministarstva sile… Predsednik parlamenta glumi glasnogovornika SNS i Dr.opste prakse zaduzenog za davanje opravdanja..
      Privid timskog rada raspasce se kao mehur od sapunice onog trenutka kad svi utvrde stranacke pozicije..onda Rasim izlazi,Mladja se ljuti i kaze da je sa radikalima nemoguce raditi ect..
      Ode mas’ u propas’….

      O Kosovu ne smem n da govorim jer ce im u trenutcima propasti neki golobradi momcic iz Vasingtona stalno mahati finasijsim paketicem…uzmi-ostavi,zivi-propadni.

      • Potpuno saglasan, nasi politicari ko da nisu sa ove planete.

      • A da je ostao Soskic, nista od tog pobrojanog se ne bi desilo… Hajde, Darko, boga ti… Sve argumente koje si izneo nikakve veze nemaju sa monetarnom politikom i NBS. Sve to sto si pobrojao moze da se desi i ako se desi, nikakve veze sa bankom nema… Osim toga, nekorektno je to pripisivati novoj vlasti, kada i sam znas da su Tadicevi doterali cara do duvara, a sad treba gledati kako spasiti sopstvenu kozu… Da zamolimo Micuna da se posveti problemu, on ce to ocas posla da resi…

        • Ne kazem da bi cvetalo cvece ,govorim o kretanju slona kroz staklarsku radnju. Rade nesto sto se ne radi..Posebno ne u ovom trenutku…
          Potpuno je blesavo ovako se ponasati prema instituciji NBS. Nije Soskic u pitanju vec funkcija guvernera,nije guverner sreski pisar..
          Urade ovako nesto u drugoj nedelji vladavine ,na ovakav nacin,ovakvom brzinom i pri tom kazu da je to posledica ostavke guvernera i najave neophodnost pregovora sa MMF i politiku koju je sustinski vodio i bivsi guverner.
          Jedini argument za animaciju narodnih masa je to sto ce neko smanjiti platu funkciji guvernera a onda ce u novom sazivu i sa nekim novim guvernerom opet to morati da se menja.
          To ne biva i posledica je ili totalne nezainteresovanosti za posledice ili potpuni dunsteraj i nerazumevanje funkcije guvernera i NBS kao institucije.
          Srbija ima toliko problema i poslednje sto je trebalo raditi je ovo kadrovsko cackanje mecke u NBS.
          Da ne govorim o tome sto se sada postavlja pitanje ko ce uopste raditi i saradjivati sa NBS sa aspekta struke ,osim ako neko misli da je SNS trust ekonomskih mozgova.
          Ovom gluposcu rasterali su sve oko sebe uz svestranu pomoc Dinkica sto sustinski najvise zabrinjava. Covek je rusitelj i zastitinik bankarkog sistema koji sada trazi otvorena vrata za izlaz..

  3. Meni su u ovoj situaciji najcudniji gradjani koji jos uvek imaju preko 7 milijardi eura stednje u bankama. Mislim da im je ovo zadnja sansa da podignu svoju ustedjevinu, ipak je slamarica najsigurnija banka.

    Samo nemojte o tome da drzava garantuje stednju dok mi ne objasnite cime garantuje.

    Ja odavno tvrdim da je jedina perspektiva: budi vredan, dobro uci, zavrsi fakultet i bezi odavde. Inace u zadnjih 8 godina 40000 nasih gradjana je trazilo brisanje iz spiska drzavljana.

    • Miso, ne znamo mi kakva je to stednja gradjana. To se samo tako zove. Ko zna koliko tu ima fiktivnih deviza koje su nastale ziralnom konverzijom dinara, bas kao sto ne znamo koliko ima para i od nasih gastarbajtera kojima je ovde mnogo unosnije da stede nego u zemljama u kojima rade…

      • Stednja je manji problem,daleko je veci problem ogromna masa neaktiviranih hipoteka. To je svojevrstan grob finansijskog sistema.. O tome se malo pise ali trenutno je to induktor nevolje..To je sada sistemski problem.

        • Nekako ne verujem u tu pricu sa hipotekama. Iz licnog iskustva. Tamo gde su krediti dati po proceduri, vrednost nepokretne imovine je od tri do sedam puta veca od iznosa uzetog kredita.
          Ako su u pitanju stambeni krediti, to je onda problem banaka, koje su radile zajedno sa drzavom. Samo tesko halapljiva budala je mogla misliti da prosecan sluzbenik moze otplacivati kredit za stan i kola. Tako nesto je tesko moguce i u mnogo razvijenijim zemljama od nase. U sustini, dolazi vreme da svako plati svoje racune. Ima mnogo onih koji su se dobro nafatirali, potpuno bezrazlozno, prethodnih godina i red je da plate.

          • Gde je to hipoteka 3 do 7 puta veca od iznosa kredita??
            To nikada nije bilo u Srbiji .Na samom pocetku hipoteke su bile 1:2 da bi poslednjih 5-6 godina bile 1:1,1 ili maksimalno 1:1,5..
            No to i nema veze ,sustina je u cinjenici da je vrednost nekretnina pala i da ce i dalje padati ali i da je bankarski kapital iz aktive presao u pasivu.
            Banke nisu egencije za nekretnine i produbljivanjem krize i padom rejtinga drzave sve je manje izvesno da ce moci da unovce taj kapital.
            U principu sva privreda i zemljiste je pod hipotekom.Krediti za stanove i te hipoteke su problem pojedinaca i to i nije nekakav veliki broj.
            Problem je sve ostalo…Ako drzava to ne bude resila nastace veliki problem a iskreno ne vidim kako bi ona to mogla da resi u situaciji kad su banke i kapital dominantno strani.
            Jedino nekakvom uredbom( dekretom) ali to ce proizvesti nevidjenu tarapanu…
            Ako Jorgovanka to resi ja cu bez soli da pojedem bar pet kg. bilo kojeg ekonomskog stiva…

            • Ja ti lepo napisah. Uzeo sam kredit kod Sosiet general banke i receno mi je da moram da zalozim nekretninu cija je vrednost najmanje tri puta vec od iznosa kredita. U mom slucaju vrednost nekretnine je deset puta veca, cak i posle pada cena nekretnina na trzistu.
              Ne mogu da te razumem da se ovde javno zalazes da Jorgovanka resi problem PRIVATNIH banaka. Da li je tvoj omiljeni Soskic resavao moj problem sto ne mogu da vracam kredit? Nije, moj ga problem ne zanima, a ti sad trazis da drzava resava tudji privatni problem. U isto vreme, uporno tvrdis u poslednje vreme da drzava ne treba da se mesa u privredu. Cista kontradikcija. Okreces uvek vodu na svoju vodenicu – ono sto te ne zanima ne treba drzava da se mesa, a onde gde te zanima, e tu treba.. Ne treba tu nista Jorgovanka da se mesa, niti bilo ko drugi. Dosta je bilo pljacke u ime stare devizne stednje, takodje Dinkicev izum, da ja poreski obveznik godinama vracam kredite koje su politicari opljackali. Dosta vise. Dosta komunisticke otimacine.

              • Izabrao si losu kreditnu liniju ali sta znam mozda ti tako odgovara ?? Mozda je su ostali uslovi izuzetno povoljni..
                Naravno da to nema veze sa oblikom vlasnistva banaka..tradi se i problemu finansijskog trzista..
                Pre svega za veliki broj kredita sama drzava je garant ali recimo da je vise od 50% privatizovanih kompanija pod hipotekom.Pod hipotekom su i veliki sistemi poput EPS,Telokma i sl.. Pod hipotekom je i zemljiste,gradjevinsko i poljoprivredno..Bilo da je klaasicna hipoteka u pitanju ili rucna zaloga..

                Ako drzava ne bude setom mera radila na tom problemu ,kolko juce, bankrot drzave je izvestan . I to tako sto ce prvo usled nelikvidnosti nastati kolaps platnog prometa ,finasijskog sistema i na kraju bankrot koji sa sobom uvek nosi socijalne nemire.
                Ja na tom buretu ne bi sedeo…

                O mesanju i ne mesanju nemam ti sto dodati jer morali bi da se vratimo na prvobitno drzavno uredjenje pa od pocetka..
                Sta mislis da radi FED ili ECB vec 3-4 godine i tou starim kapitalistickim drzavama gde su i mostovi privatni..??

                Mesanje drzave je na posredan i neposredan nacin uvek prisutno da li direktno subvencijom ,kvotama ili pak kreiranjem poslovnog ambijenta..Mesanje drzave u sve pore drustva je njena funkcija ali je to veoma sirok spektar delovanja..od primetng u formi zakona do bledo nijansiranih u smislu ispravljanja trenutnih trzisnih poremecaja..
                I to je tako u svakoj drzavi sveta od nastanka uredjenih drzava..

                Sagledavanje desavanja u drzavi kroz licnu prizmu uvek je pogresno…Za lamentiranje nad sopstvenom sudbinom uvek postoji odgovor u slobodi opredeljenja.Koliko znam to u Srbiji nije zabranjeno niti je bilo ikada..

                Sve mi se cesce desava da slusam privatne ispovesti prijatelja o losem poslovanju i kad im kazem da promene posao ili poslovni ambijent oni me gledaju kao da sam sa Melmaka..I onda, ma daj sad cu ja da se selim zbog posla ,da menjam struku ,deca skolu,zena da ostavi staru majku i sl..a savremeni svet tako funkcionise vec nekoliko decenija..To se samo u Srbiji vezuje sa patriotizam.
                Tu drzava malo moze i verovatnije nikada nece mnogo pomoci. Ovde i najbogatiji ljudi nakon visedecenijskog rada i truda imaju manje od nekog stranog fudbalera koji jedva srice slova..
                Sva ova prica o reformama ne odnosi se na to da drzava uvede blagostanje vec da stvori ambijent u kom se nece ratovati,gladovati i period u kom ce nesto moci da se planira srednjorocno. Onaj ko veruje da ce Srbija postati za 20 ili 50 godina drustvo poput Svajcarske ili neke druge bogate i uredjene drzave u teskoj je zabludi.
                To nikada nije ni bilo moguce iako naravno politicari govore gomilu populistickih gluposti po obicaju ali ozbiljni ljudi nisu naivni …Naivnost i verovanje u cuda vezano je pretezno za nepismenost i drustva sa niskim stepenom razvoja svesti..
                Cini mi se da se u Srbiji jako malo radi na tom ovozemaljskom sagledavanju stvarnosti.Srbija je na pola puta izmedju idolopoklonstava i svesnog drustva. Pre 20 i neku godinu citava nacija je plakala kad je umro vrhovni vodja Tito i sve sto se sada vidi je haos nakon urusavanja sistema idolopoklonstva . U narednom peridu tek predstoji rad na dolasku novog obika drustvene svesti a samim tim i drzavnosti..

      • Sasvim je svejedno poreklo stednje, to ti je ko Dafina i Jezda, ako si podigo na vreme imao si i 10% mesecne kamate, ako si kasnio cekao si 10 godina da ti isplate i to bez kamate.
        Sustina je da danas mozes da ih podignes, dali ces moci za godinu dana je pitanje.
        Sta vise sumnjam da banke i danas mogu da isplate svu stednju, a slazem se sa Darkom da cemo uskoro videti povece povlacenje sredstava iz Srbije.

  4. Pad kreditnog rejtinga Srbije je produkt kolapsa privrede,a opet,to je produkt uspesnog delovanja predhodnih vlada.Nema sa tim Soskic mnogo veze.Uostalom i on je na to mesto dosao samo po politickoj liniji,i naravno da ce na taj nacin i da ode.

    • Preblem je sto u Srbiji to apsolutno nikoga ne zanima. Ni kolaps privrede, ni pad kreditng rejtinga, nista. Tek kada ne bude za plate drzavnih sluzbenika i za penzije, neko ce reci, pa cekaj, nismo se mi za ovo borili. Sutra da se potpuno zatvore fabrike niko ni prstom ne bi mrdnuo, sve dok moze da se zahvati iz budzeta. Putem medija su ljudi godinama uveravani u svemoc budzeta i politicara. Evo, stao je Sartid i nikom nista. Iz budzeta se placa Bor, politicari jos to i velicaju, svi vazniji politicari ovih dana govore protiv privatizacije i niko nista… Ma, hej, haj, bas nas briga, vozamo se na taljiga…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *