Извоз пољопривредно-прехрамбених производа у свету 2024. по глави становника

На основу претходног прилога о извозу воћа по глави становника можемо испољити опрез и сумњу у погледу (не)једнакости извоза по глави становника и пољопривредно-прехрамбене развијености: постоје земље попут Белгије, Холандије, Словеније, овде и Хрватске, које у подацима о извозу садрже и реекспорт туђих ППП.

У 2024. године извоз ППП по глави становника на нивоу планете износио је 264 долара.

Србија је са 835 долара по становнику имала 3,2 пута већу вредност од просечне у свету и по овом индикатору пољопривредно-прехрамбене развијености била је упоредива са Аргентином на 39. месту и Украјином на 41. месту, док је она заузела 40. место.

Са врха листе развијености искључене су земље-острва са мање од 100.000 становника: Науру (видети напомену испод табеле), Палау, Микронезија, Маршалска острва и Тувалу.

Већи извоз ППП од суседних земаља имале су Мађарска на 18. месту, Бугарска на 32. и Хрватска на 35. месту. Словенија на 16. месту у свету указује на погрешно коришћење података који садрже и реекспортне послове. Меркатор и Конзум снабдевају српско и друга околна тржишта производима из трећих земаља и то се књижи као извоз Словеније и Хрватске, мада то нема везе са њиховом пољопривредном производњом и прехрамбеном индустријом.

У следећем прилогу анализираћемо одступање у извозу Србије и светског просека по глави становника и по врстама пољопривредно – прехрамбених производа.

Trademap. org, MMF WEO April 2025. и прорачуни аутора

Науру је у последње време алтернативни извор финансирања нашао признавању сепаратистичких региона у замену за новац, па је тако признао Тајван, самопроглашено КосовоАбхазију и Јужну Осетију. У случају Тајвана, Науру је неколико пута мењао одлуку примајући за то новац и од једних и од других, а приликом признавања Абхазије сваки становник Науруа добио је 3.500 долара помоћи од владе Русије.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *