У Србији је, у 2024. години, било 179.014 жена више него мушкараца, што је последица дужег трајања живота жена у односу на мушкарце.
Разлика између броја мушкараца и жена на просторном нивоу последица је и миграција жена (и мушкараца) ка већим срединама са већом вероватноћом за удају. Села су деценијама пустела јер су жене много више ишле у градове ради удаје, па имамо десетине хиљада остарелих нежења.
У Београду је 92.644 жена више од мушкараца, што је 51,8% од укупне разлике у половима, што указује како на дужи живот, тако и на веће досељавање жена. Следи Јужнобачка област због Новог Сада.
Вишак мушкараца у односу на жене имају Топличка, Пиротска, Пчињска и Јабланичка област, које су познате и по највећем демографском пропадању.
Већи број мушкараца од жена имало је 58 општина, у збиру за 12.732, а у којима је живело 455.470 мушкараца и 442.738 жена.
У табели је приказано по 20 општина са највећом релативном разликом уз податке о односу броја рођених и умрлих, а ради „хватања“ очигледне правилности да што је више мушкараца, то је мањи однос рођени/умрли, и обратно.
