Godina 2025. pokazala se kao veoma nepovoljna za poljoprivrednu proizvodnju, pre svega zbog klimatskih faktora – obilnih kiša i mrazeva u periodu cvetanja, a zatim i neuobičajene suše u ključnim mesecima za poljoprivredu (kraj maja, jun i prva polovina jula). O ovoj situaciji već se naširoko komentarisalo.
Kako se to odrazilo na ponudu voća i povrća – s tim da je jedan deo tih proizvoda rezultat uvoza, pre svega iz Albanije, Severne Makedonije i Turske – najbolje se vidi kroz delovanje odabranih uvoznika i distributera, koji po ustaljenoj praksi ostvaruju dodatnu zaradu.
Radi poređenja cena, korišćeni su podaci iz „Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (bilten)“, i to za isti period 2024. i 2025. godine. Dobijeni podaci su, najblaže rečeno, zabrinjavajući.
Cene su preuzete sa tzv. „kvantaških pijaca“ – srpske verzije veletržnica – i to veleprodajne cene, koje zatim služe kao osnova za formiranje maloprodajnih cena na zelenim pijacama i u marketima.
Kretanje cena osnovnih životnih namirnica iz grupe voća i povrća pokazuje sledeće:
Zabeležen je enorman rast cena preko 100% kod sledećih vrsta voća: breskve, kajsije, jabuke, kruške, trešnje i – paradoksalno – šljive. Sve ove voćne vrste su uglavnom iz domaće proizvodnje, što jasno ukazuje koliku je štetu nanelo nepovoljno prolećno vreme i klimatski uslovi.
Kada je reč o povrću, situacija je još drastičnija: paradajz, kupus, tikvice, boranija i dinje beleže međugodišnji rast cena preko 100%. Samo kod nekoliko vrsta, kao što su luk, beli pasulj i spanać, zabeležen je blag rast ili čak pad cena. S obzirom na značaj ovih namirnica u svakodnevnoj ishrani, kao i na procenat prihoda koji se izdvaja za hranu, jasno je da ovakva kretanja znatno utiču na pogoršanje životnog standarda velikog dela populacije.
Sledeći udar na prehrambenu ponudu očekuje se uskoro. Naime, već pomenuta konstatacija o neuobičajeno sušnom junu – mesecu koji je na ovim prostorima inače najbogatiji padavinama – dovodi do zaključka da će rod kukuruza, osnovne stočne hrane, biti potpuno devastiran. Na mnogim parcelama kukuruza uopšte neće ni biti.
Uvoz voća i povrća za prva četiri meseca 2025. godine, u poređenju sa istim periodom 2024. godine, porastao je za preko 20%. Treba naglasiti da se ovde uglavnom radi o vansezonskom voću i povrću, gde domaća ponuda još nije ni mogla da utiče na tržište.
Iako je još rano za konačne zaključke jer nije sagledano čitavo tržišno kretanje tokom cele godine, već sada je veoma izvesno da će uvoz – čak i u sezoni – kod većine voćnih i povrtarskih kultura biti značajan i verovatno znatno veći nego prošle godine, koja je takođe imala sušno leto, ali uz povoljne klimatske uslove u proleće.
Uvoz voća i povrća od januara do aprila 2024 i 2025 godine

Cene na kvantaškim pijacama u Srbiji u 2024 i 2025 godini
