Учешће Србије на европском првенству у кошарци кроз 2 податка

Србија је избачена са европског првенства поразом од Италије 86:94 и овим је „шокирана“ након доминације у припремном периоду, квалификационим утакмицама против Грчке и Турске и пет победа у групној фази.

Са портала Фибе могу се покупити лични и тимски подаци и анализирати разлози неуспеха наше репрезентације. Овде наводим два податка:

1. Србија је у шест утакмица имала кош разлику +97. При томе је у првом полувремену остварила +96 а у другом +1. У трећој четвртини је била на -12 а у четвртој на +13. Уколико се оволико нагло пада у броју датих поена, са 309 у првом на 243 у другом полувремену, било је само питање која ће екипа појачати темпо и нашу почетну предност неутралисати до краја утакмице.
  2. Јокић је играо у просеку по 25 минута и у том периоду смо постигли 90 кошева разлике За 150 минута плус 90 или након сваких 15 минута предност од 9 поена. У преосталих 90 минута (6*15) остварили смо само 7 поена разлике у нашу корист. У утакмици са Италијом са њим смо били на +11 а са Милутиновим као заменом на -19, тачно -8 са колико смо изгубили од Италије.

Ефикасност играча не може да нам открије колико је напора уложено у игри. Ипак, кошарка је тимска игра и изгубили смо као тим јер није могао Јокић све сам да повуче и одигра. Или, морао је да одигра у свакој утакмици много више како би друге играче учинио кориснијима него што су по статистици испали.

Након дуго времена Јокић и Пешић вратили су нам задовољство гледања наше кошаркашке репрезентације. Штета што је кратко трајало.