Razlika u kupovnoj moći u Argentini se pogoršala u protekloj godini, prema privatnoj studiji. Jedan sektor putuje u Miami, a drugi ne može do kraja mjeseca. Što se dogodilo?

Razdor oko ‘griete’ koji dijeli Argentince nije samo politički. Tržišne studije otkrivaju dva vrlo različita pola kada je u pitanju mjerenje potrošnje.
S jedne strane, postoji viša srednja klasa koja učvršćuje svoj oporavak i dobiva pristup potrošačkim luksuzima poput jedenja vani, naručivanja hrane u restoranu ili za van, putovanja u inozemstvo i trošenja na robne marke u trgovačkim centrima čija prodaja raste.
No niži slojevi srednje klase sve više moraju žonglirati sa svojim različitim plaćama koje znatno zaostaju za prosjekom, prema podacima nacionalnog statističkog ureda INDEC.
Gospodarski oporavak, koji se odražava u statistikama poput godišnjeg rasta od 5,8 posto, ne dopire do svih podjednako. Nejednakost se jasno vidi kada se prate obrasci ponašanja potrošača.
Dok prodaja robe široke potrošnje stagnira, trajna potrošna dobra (kućanski aparati, elektronika i ostali artikli) i uvozna roba su u porastu, kao i izlazni turizam s rekordnom potrošnjom u dolarima u destinacijama poput Miamija, Brazila, Čilea i drugih koje odgovaraju ukusima tipičnog Argentinca, čiji je jedan od glavnih užitaka općenito putovanje.
Prema studiji koju je provela konzultantska tvrtka Moiguer y Asociados, potrošači niže srednje i srednje klase susreću se s mnogim poteškoćama kada se suočavaju s osnovnim troškovima, dok viša i viša srednja klasa povećavaju svoju potrošnju putovanjima i kupnjama u inozemstvu, a istovremeno gomilaju dolare.
Prema studiji, polovica stanovništva ne može izdržati do kraja mjeseca, dok 30 posto žrtvuje potrošnju kako bi platilo račune za komunalne usluge, koji su se nekoliko puta umnožili otkako je vlada Javiera Mileija ažurirala cijene javnih usluga. Od onih koji su konzultirani, 23 posto kupuje dolare, dok 11 posto potrošača koristi inozemne platforme.
Tipična obitelj u ovom gradu koja je u studenom 2023. plaćala mjesečni račun za plin od 20.000 pezosa, prošli mjesec je plaćala 200.000 pezosa – deseterostruko povećanje.
Troškovi grijanja stana su se tako višestruko povećali u posljednjih 18 mjeseci, a voda je još više poskupjela tijekom ove vlade, a otegotni faktor AySA-inih usluga vodoopskrbe i kanalizacije već je naglo porastao za vrijeme vlade Alberta Fernándeza.
Prodaja je prošli mjesec pala u artiklima poput hrane i pića (7,6 posto), obuće (0,5 posto), tekstila i odjeće (1,8 posto), lijekova (1,5 posto), toaletnih potrepština (5,2 posto) te električnih i građevinskih materijala (2,6 posto), prema podacima udruženja trgovaca CAME.
S druge strane, uvoz robe iz inozemstva porastao je za 60 posto, trajnih potrošnih dobara za 99 do 115 posto (ovisno o artiklu), registracija automobila za 94 posto u odnosu na prethodnu godinu, odlazni turizam za 80 posto, a premium benzin za 18 posto.
Fernando Moiguer, izvršni direktor tvrtke Moiguer Consultora de Estrategias, rekao je da je gospodarstvo dobilo zamah u prvom tromjesečju, ali se usporilo u drugom, što je utjecalo na raspoloženje potrošača.
Moiguer je rekao da je viša klasa uspjela proširiti svoju potrošnju jer „njihove plaće rastu u dolarima s ‘jeftini dolar’“, dok je srednja klasa prepuštena na milost i nemilost evolucije naplate javnih usluga.
Niže klase se uglavnom mogu osloniti na dječji doplatak AUH (Asignación Universal por Hijo), koji je porastao više od inflacije.
Umirovljenici, najteže pogođeni padom kupovne moći, sve teže dočekuju kraj mjeseca, a bake i djedovi sve se više oslanjaju na svoju djecu ili druge rođake da pokriju njihove troškove suočeni s enormno višim troškovima zdravstvene zaštite.
José Calero, Noticias Argentinas